Özet Kitap Özet Kitap

Zihnin Geleceği

Michio Kaku

Yıllarca pek çok konuşmamda kullandığım ve yürekten inandığım bir tavsiyem vardır. “Bilginizi ve tecrübenizi paylaşınız”. Siz öldüğünüzde maddi varlıklarınız yok olmayacaktır. Birileri mallarınızı ve paralarınızı paylaşacaktır. Ama; bilgi ve tecrübeleriniz siz öldüğünüzde sizinle birlikte yok olacaktır. Onları mutlaka sağlığınızda paylaşmalısınız.

Bilgi ve tecrübe paylaşımı konusunda çok değerli insanlar tanıdım. Sn. Süleyman Demirel, Sn. Ali Üstay ve Sn. Halit Yıldırım benim hayatta tanıdığım uzak ara 3 favorimdir.

En son sizler ile paylaştığım kitap özetinin temeltesbiti şu idi; bilmediğimizi bilmediklerimiz bilinir hale gelmeye başlayıp, bilim geliştikçe cehalet artıyor.

Her yeni kitap bu gerçeği biraz daha gözler önüne seriyor.

Dr. Michio Kaku’nun “Geleceğin Fiziği“ isimli kitabını 54 – 55 sayfada zor sığdırmış idim. Bu sefer ki kitabı “Zihnin Geleceği” 431sayfayı ise Sn. Halit Yıldırım 24 sayfaya sığdırmış.

Darwin’in bu kitapta tekrarlanan bir sözü var.

“Aptallar hariç, insanlar zekâ konusunda değil, şevk ve çalışkanlık konusunda farklılık gösterir”

Einstein’in beyin kapasitesi ile hangi konularda nasıl ve ne kadar sürelerde yoğunlaştığı ile ilgili daha önce size özetlerini yollamış olduğum Malcolm Gladwell’in kitaplarındaki iddiaları ile tamamen örtüşüyor.

En İçten Sevgi ve Saygılarımla,
Uğur Yüce

“Ege’de Son Söz’de çıkan söyleşimin“ linkini okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Kitap hakkında daha fazla bilgi için: ODTÜ Yayıncılık

 

 

Bu Özeti Paylaş

  • Categories:
  • Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
29 − 5 =