Özet Kitap Özet Kitap

Türkiye’nin Küresel Rekabet Gücünün Arttırılmasi İçin Öneri – Uğur Yüce, Prof. Dr. R. Funda Barbaros

UĞUR YÜCE, PROF. DR. R. FUNDA BARBAROS

 

ÇAĞ ATLAMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Evet, çağ atlamak sadece mümkün değil, ayrıca güzel ülkemiz için bir ZORUNLULUKTUR. Aksi takdirde bu ülkenin “MUASSIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİ AŞINIZ” hedefine ulaşması asla mümkün olmayacaktır.

Türkiye’miz bir gün teknoloji üreten ülke konumuna gelmedikçe daima ikinci ligde yer alacak ve hiç bir zaman süper lige çıkamayacaktır.

Dünya 4. Sanayi Devrimi’ni yaşamaya başladı bile. Biz ise montajdı, fasondu derken 3. Sanayi Devrimi’ni kaçırdık. 1983 yılında rahmetli Turgut Özal telekomünikasyon alanında krosbar teknolojisini terk ederek, dijital teknolojiye derhal geçme kararı ile Türkiye’ye resmen çağ atlattı. Ülkemiz bu alanda dünyada 48. sıradan 6. sıraya sıçramış oldu. Üçüncü dünya ülkesi olma tehlikesini atlatıp gelişen ülkeler arasında kalabildik.

Yıllar önce alınan FEN LİSELERİ kararı da çok doğru idi, maalesef yozdurduk.

Sizlere sunduğum bu rapor ile sanayide dördüncü trenini kaçırmadan biran evvel BİLİM, TEKNOLOJİ, MÜHENDİSLİK VE MATEMATİK ağırlıklı S4 liselerinin kurulmasını öneriyorum.

Önümüzdeki 4 ay içerisinde şayet ister isek bu 10 liseyi derhal başlatabiliriz. Zira ilk yıl sadece Lise 1’ler için tek bir sınıfa ihtiyaç olacaktır.

Unutmayalım ki, Ortadoğu Teknik Üniversitesi eğitimine bugünkü TBMM’nin yanında tahta barakalar içinde başlamış idi.

Lütfen ekteki raporu okuyun ve paylaşın.

Yeter ki biraz iyi niyet birazda gayret olsun. Başarabiliriz.
En içten sevgi ve saygılarımla;
Uğur Yüce

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
16 × 25 =