Özet Kitap Özet Kitap

Sıradışı İnsanlar

Malcolm Gladwell

Size daha önce (God is Back’in kapak yazısında) Outlier’in sırada olduğunu bildirmiş idim. Üstelik yanlışlık ile Outliner yazmışım. O kadar çok uyarı aldım ki buda beni mutlu etti. Demek ki yalnız özetler değil kapak yazımda okunuyormuş.

Blink’ten sonra Outlier’i özetle göndermek farz olmuş idi. Aksi takdirde sadece Blink’i okumak (bazı insanların doğaüstü güçleri olduğu gibi) bir yanlış algılamaya sebebiyet verebilir idi. Outlier bize aslında hiçbir şeyin tesadüf olmadığını ve her olağan üstü başarının arkasında mantıksal bir açıklamayı sağlayacak mutlu rastlantılar ve bilhassa yoğun bir çalışmanın yattığını mükemmel anlatıyor.

Eski Milli futbolcu GS’lı Metin Oktay benim yakın arkadaşımdı. Mesleğinin ilk yıllarında Metin (herkes antrenmanını bitirip soyunma odasına gittiğinde) sahada kalır ve en az 1 saat tek başına şut atma antrenmanı yapar idi.

Duvara çizdiğimiz büyükçe bir dairenin 15 – 20 metre önünde ve sırtı duvara dönük olarak durur bizim sağından ve solundan havaya attığımız toplara dönerek vole vurur ve topu o dairenin içine çarptırmaya çalışır idi.

Metin Oktay veya İdil Biret ama mutlaka 10.000 saat.

Zevkle okuyacağınıza eminim.

En içten Sevgi ve Saygılarımla

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
25 + 13 =