Özet Kitap Özet Kitap

Plütokratlar

Chrystia Freeland

2050 yıllarında dünya nüfusunun 9 milyarı aşacağı, global ısınma ile birlikte bu nüfus artışı sonucu gıdada %55, enerji’de %90, sağlıkta 00’lük açıklar oluşacağı önümüzdeki önemli sorunlar sıralamasında en üst basamaklarda duruyor.
İnsanlık bir çığ gibi gelişen yeni teknolojiler sayesinde bunların üstesinden gelecektir. Bence dünyanın önünde insanlığı tehdit eden en önemli sorunların başında gelir eşitsizliği yatmaktadır.

Dünya’da her yıl biraz daha (göreceli olarak) zenginin daha zengin ve fakirin daha fakir olduğu bir sürece girmiş bulunuyor.

1900’lü yılların ilk 50-60 senesinde mutlu bir gelişme içinde olan orta sınıf gittikçe yok olmakta. İletişimin son derece geliştiği, sosyal medyanın gittikçe klasik medyanın yerini aldığı bu çağda toplum bilimciler ülkeler içi ve ülkeler arası bir çatışmaya en önemli tahrik edici unsur olarak bu gelir eşitsizliğini göstermektedirler.
Chrystia Freeland 2000 yılında “Sale of the Century” asrın satışı isimli kitabını yayınladığında çok ses getirmiş idi. Bence size özetini sunduğumuz ve 12 yıl sonra gelen bu kitap çok daha global ve yaraya tam parmak basan bir kitap. Kafamızı kuma gömerek gerçeklerden kaçamayız.
Okuyun.

Bu özeti yine aynı konuyu işleyen Joseph Stiglitz’in ” The Price of İnequality ”(Eşitsizliğin Bedeli) isimli kitabının özeti izleyecek.
Amacım ruhunuzu karartmak değildir, sadece bilincinizi ve ruhunuzu açın. “Acaba ne yapabiliriz?” diye düşünün, yeter.

En içten sevgi ve saygılarımla,
Uğur Yüce

 

 

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
26 − 2 =