Özet Kitap Özet Kitap

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Stephen R. Covey

Sık sık eleştiriler alıyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. Demek ki ilgi var. Demek ki okunuyor. Bu gün iki eleştiriye bir miktar açıklık getireceğim. Birincisi akademik, ikincisi hukuki; İki özet öncesi tam seçimlerden önce “Bu da geçer yahu” yazmıştım.

Pek çok dostum; “Bu da geçer Ya Hû” olacak diye itiraz ettiler. Haklılar, öyle kullanımı çok yaygın ama; Rumca’da başlayan, “Kafto Ta Perasi” olan Selçuklular’da Farslaşıp “İn Niz Begzered” e dönen bu deyim, özünde ulu tanrıya değil, kişinin kendi kendine söylediği bir söz.

İkinci eleştiri, benim zaman zaman özetler için büyük desteğini aldığım çok değerli dostları referans göstermemem ile ilgili.

Dostlarım, Türkiye’de mevcut bir telif yasası var. Bazı hukukçulara göre benim bu yaptığım suç. Cezası da 3 yıl hapis. Şimdiye kadar Türkiye’de iki yayın evinden mahkeme tehdidi aldım. Şahsım için hiç umurumda değil, ama kimseyi de riske atmaya hakkım yok. Ben kendilerine sizler adına binlerce kere teşekkür ediyorum. Merak etmeyin.

3. alternatifi yolladığım birkaç günü takiben ilginç bir şeyle karşılaştım. Covey’in başyapıtı olan, 20 yıl önce yazılmış 24 milyon satmış. 30 dile tercüme edilmiş. “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” isimli kitabını pek çok kişi duymamış bile. Bunun bir kısmının yaşı tutmuyor, gerisi de zaten okuma özürlü.

20 yıl sonra sizlere (Bir değerli kişinin izni ile) bu kitabın özetini yolluyorum.

En içten sevgi ve saygılarımla,
Uğur Yüce

 

 

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
26 × 30 =