Özet Kitap Özet Kitap

Akış – Mutluluk Bilimi

Prof. Dr. Mihaly CSIKSZENTMIHALYI

Değerli Dostlarım,

Şu bir gerçek ki, toplum olarak kitap okumayı sevmiyoruz. Bahanemiz ise her zaman aynı: Boş zamanım yok!

Zeynep Oral’dan okuyalım: “Boş zamanım yok ki kitap okuyayım, diyenlere benim yanıtım hep şöyle oldu: Zaman denilen şey çanak çömlek değil ki boşu, dolusu olsun! Zaman yaşanılan bir süreçtir. O süreci nasıl değerlendireceğimiz, bize bağlıdır; boşaltırız da doldururuz da… Akıp giden zamanın en dolu olanı, okuyarak ‘geçirilen’ değil; okuyarak çoğaltılan zamandır. Bütün bunları neden söyleme gereğini duyuyorum? Çünkü ülkem karanlıkla aydınlık, cehaletle bilgi arasında gidip gelmede… Çünkü Cumhuriyet ilkeleri tek tek hasıraltı edilirken bir yandan da cehalet yeniden üretiliyor… Çünkü çağdaş bireyler olmak yerine kul olma alışkanlığı tehditle, korku saçarak yerleştirilmeye çalışılıyor… Çünkü umut ile umutsuzluk fazlasıyla iç içe… Çünkü okumadan, düşünmeden, öğrenmeden geçen bir ömür gerçekten yaşanmış sayılamaz.”

“Connais Toi Toi Meme” Kendi Kendini Tanı

Socrate’a atfedilen bu deyiş aslında ünlü filozof için de bir alıntı. Delphes Tapınağı’nın ön cephesinde yer alan bu sözün ilk kim tarafından ifade edildiği ise bilinmiyor.

Socrate’tan sonra Nietzsche ve Kierkegaard’ın da kendi devirlerinde çok üzerinde durdukları bu deyim bir Macar asıllı Amerikalı Prof. Dr. Psikolog Mihaly CSIKSZENTMIHALYI tarafından çok anlamlı bir şekilde ele alınıyor.

En İçten Sevgi ve Saygılarımla

Uğur Yüce

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

1 Yorum

  • Öcal Uluç
    1 Kasım 2018 at 06:29  - Reply

    Bir teşekkür yeter mi; bin şükran…
    Sevgi ve saygılar…

Bir cevap yazın

Solve : *
12 × 2 =