Özet Kitap Özet Kitap

21. Yüzyılda Sermaye

Thomas Piketty

Chrystia Freeland’ın “Plutocrats“ı ile Joseph Stiglitz’in “The Price of İnequality”sinden sonra Piketty’nin “Capital in the 21 the century” isimli kitabı Fransa’da geçen yıl yayınlandığında Avrupa (en azından fransızca konuşan ülkeler) kitaba pek fazla değer vermediler. Piketty’nin çalışması başındaki Karl Mark’sı çağrıştıran Capital adı ve pek de özgün bulunmayan önerileri itibari ile hatta bir miktar aşağılandı.

Kitap iki üç ay önce Amerika’da İngilizcesi yayınlandığında olay oldu. Amazon ve tüm kitap evlerinde tükendi. Baskı üzerine yeni baskılar yaptı. Amerika’da 1 ay boyunca en çok konuşulan olaylardan birisi Piketty ve kitabı idi.

Bu Fransa’da Seuil yayınları ile Amerika’daki Harvard Üniversity Press farkı olabilir mi? Ciddi şüphelerim var. Ama yine de kitabı edinmek ve okumak şart olmuştu.

Sevgili Ertuğrul Özkök ‘e de bir vesile ile söylediğim gibi,

1. 200 sayfada çok rahat anlatılabilecek bir konuyu notları dâhil 674 sayfa yazdığı için,
2. Sadece giriş bölümü (Introduction) 35 sayfa olduğu için,
3. Şimdiye kadar bu alanda yazılmış ve söylenmiş olanların dışında pek yeni bir şey söylemediği için,
4. Önerisinin uygulanabilirliği konusunda ciddi şüphelerim olduğu için,
5. Kitabın tümünü ekonomi okumuş olanlara üç dört paragrafta özetlemek mümkün olduğu için kitabı sevemedim.

Ama kitabı ve konusunu merak eden ve ekonomi tahsil etmemiş pek çok genç okuru düşünerek bu konuda bir araştırma yaptım. Okuduğum yorum ve tahliller arasında en kompact ve öğretici olarak “Capital in the 21 the Century” nın A.D. Thibeault tarafından hazırlanan Executive Summary’sini (yönetici özetini) buldum. Tabii ki bir miktar elden geçirip bir miktarda grafik ekledik.

Piketty’nin kitabının hem tüm özünü veriyor, hem de konuyu günlük lisan ile çok net anlatıyor.

Dünya’nın önünde karbon emisyonundan sonra gelen en büyük tehlike olduğuna hiç şüphe olmayan bu gelir dengesizliğinin nasıl giderilebileceğine dair tüm ülkelerin ve / veya Birleşmiş Milletlerin bir çözüm arayışına girmeleri kaçınılmazdır.

En içten sevgi ve saygılarımla,
Uğur Yüce

Kitap hakkında daha fazla bilgi için: İş Bankası Kültür Yayınları

 

 

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
19 − 15 =