Kur Savaşları

James Rickards

Değerli Dostlarım,

Bu özet 3-4 aydır hazır. Referandum öncesi propaganda malzemesi olur endişesi ile beklettim. Kitap zaten hayli eski 2011’de yazılmış, 2012’de revize edilmiş. Hikâye ise çok çok eski. Detayına girmeyeceğim. Zira kitap (özeti) zaten çok güzel anlatıyor. Sadece şunları söylemekle yetineceğim.

Dünya’da tek geçerli temel olgu ekonomidir. Tüm dünya düzeni onun üzerine inşa edilmiştir. Dünya’ya şekil veren tüm ideolojilerin temelinde ekonomi yatar. Yoksa Para mı demem gerekirdi?

1946 yılında altın rezervine dayalı düzenden, döviz stokuna dayalı düzene geçildiğinden beri o dövizin gücü ve cinsi ekonominin temel unsuru olmuştur. 34 sayfayı bir solukta okuyacağınıza eminim. Ümit ederim ki, daha önce The Guardian’da yayınlanan makaleyi de okudunuz.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ama önemi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih. Bu yarım ada halklarının özgürlüğe attığı ilk adım, bizi tek bir vatan, tek bir bayrak altında yeniden birleştirecek ve “Ne Mutlu Türküm Diyene” diye haykırmamızı sağlayacak Cumhuriyet'in ilk temel taşı. 19 Mayıs hepinize kutlu olsun.

En içten sevgi ve saygılarımla,
Uğur YüceKitap hakkında daha fazla bilgi için: Ak Portföy

Tüm iyi niyetimize rağmen; lisan sorunu, zaman sorunu, orijinal kitabı temin güçlüğü, çok fazla sayfa adedi, televizyondan vakit kalmaması, tembellik. Sebep ne olursa olsun, yeterince okumuyoruz.Bu milli ve önemli sorunun bir nebze hafifletilmesi amacı ile yıllar önce bir karar verdik, okuduğumuz kitaplar içerisinde ülkemizin bugünü ve/veya geleceği için yararlı gördüklerimizi özet ile tercüme ederek paylaşmak.
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtılan kitap özetleri bu sitede tüm öğrencilerin ve öğrenmek isteyenlerin faydalanmasına sunulmaktadır. Herhangi bir maddi menfaat beklenmeksizin gerçekleştirilen bu hizmetin tek nedeni, ülkemizde okuma alışkanlığının eğitim ve öğretim yıllarında kazanılmasını sağlamaktır.