Özet Kitap Özet Kitap

Yol Ayrımındaki Türkiye – Son Söz Yerine Ne Yapmalı

Selçuk R. Şirin

Beni tanıyanlar bilir, her 5 senede bir önüme yeni hedefler koyarım. Geçmişe baktığımda hedeflere ulaşma konusunda hayli başarılı olduğumu görüyorum. Tabii bunun bir sırrı ciddi çalışma ise, bir diğeri de gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyduğum içindir. Kendi durumunu ve kapasitesini doğru teşhis ve tespit ile yola çıkmak ise bunun olmaz ise olmazlarından birisi.

Bu önümüzdeki yıl benim yeni hedefler yılım. Tam bir yıldır düşünüyorum. Peki benim siyaset yorgunu sevgili ülkem için durum nedir?

Hükümet programı beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu program mevcudu nasıl iyileştirilebiliriz programı? Peki biz mevcuttan mutlu muyuz? Daha da ötesi hangi mevcuttan yola çıkıyoruz? Ne tür sıçrama tramplenlerimiz olacak?

Muasır medeniyetler seviyesini aşacağız da muasır medeniyetler yerinde durmuyor ki ilerliyor ve gelişiyor.

Peki biz çağı nasıl yakalayacağız? Şampiyonlar Ligi’nde sürekli bir takım haline nasıl ve ne zaman geleceğiz? Lütfü Elvan’ın Başbakan Yardımcısı, Cevdet Yılmaz’ın Kalkınma Bakanı, Kemal Madenoğlu’nun Başbakanlık müsteşarı, Cavit Dağdaş’ın Hazine Müsteşarı oldukları bir devirde ben açıkçası çok daha yaratıcı ve yenilikçi bir program bekliyordum.

Ne ise;

En azından doğru ve sağlıklı tespitler ve akılcıl öneriler açısından sizlere iki çok değerli kitaptan bölümler seçtim.

Birincisi; Sn. Selçuk Şirin’in “ Yol Ayrımında Türkiye” isimli kitabından bir nevi derleme.Derleme dememin nedeni kitap, makale ve köşe yazılarından oluşuyor. Biz onları tek bir metin haline getirdik. Ayrıca yazarın geniş toleransına sığınarak bazı istatistik sonuçlarını dip notları olarak güncelledik.

İkincisi, Sn. Fikret Yücel’in TTGV yayınlarında bu ay elime ulaşan çok değerli kitabının final bölümü “son söz yerine ne yapmalı?” doğru tespit, doğru teşhis, doğru tedavi.

En içten sevgi ve saygılarımlar,
Uğur Yüce

Kitap hakkında daha fazla bilgi için: Doğan Kitap

 

 

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
10 + 15 =