Özet Kitap Özet Kitap

Yaşsız Zaman

Marc AUGE

Değerli Dostlarım

Nüfus yaşı benden hayli küçük, değerli bir dostum var. 3-4 senedir bana takılır. “Uğur Abi yeter artık. Yaşlandın. Bırak bu işleri” der.

Değerli Dostum Halit Yıldırım diyor ki,

“Yaşlanmak ve yaş almak” bireysel olarak salt kendi yaptığımız bir aktivite ve eylem olmayıp, fiziksel olarak kendiliğinden gerçekleşen evrimin bir sonucudur. Bu yönüyle de doğduğumuz andan itibaren yaşlanma ve ölüme doğru gidişimiz başlamıştır. Buna karşın “olgunluk” ise bireyin kendi hayatına katabildiği artı bir değer olup bu olgu farkındalıktan kaynaklanır. Bir kimse ancak tam bir farkındalıkla yaşlanırsa olgunlaşabilir demek olasıdır.

Kısa bir formülle betimlersek: Yaşlılık + farkındalık veya diğer bir söylemle: Yaşantı + farkındalık = Olgunluktur.

Olgunluk ile yaşlılık çok farklı şeyler, ayrıca insanın yaşı ne olursa olsun önemli olan o yıllar boyu oluşan birikimini ne yaptığıdır.

Ben yıllardır her ortamda şunu savunurum. Biz çok sınırlı kaynakları ile bizleri bugünkü konumumuza taşımış bir ülkenin evlatlarıyız. Bu topluma karşı çok ciddi bir şekilde maddi manevi borçlarımız var. Mirasımız bir şekilde birileri tarafından değerlendirilecektir ama bizde biriken tüm bilgi ve tecrübe bizim ile birlikte yok olup gidecektir.

O bilgi ve tecrübeyi henüz sağ iken bu topluma aktarmalıyız. Bugün Sn.Osman Müftüoğlu ünlü sanayici Henry Ford’un bir sözüne atıf yapmış.

Henry Ford yaşlılık üzerine ne düşünüyorsunuz sorusuna şu cevabı veriyor.

“Ne zaman yaşlısınız sorusunun cevabı, sadece bir tek cümleden ibarettir. “Yapacak bir işiniz kalmadığı zaman”

Marc AUGE’un – Yaşsız Zaman- Kendi Etnolojisini Yapmak (Une Etnologie de soi/Le temps sans age) isimli kitabının çok kısa bir özetini sizler ile paylaşırken hepinizin Cumhuriyet Bayramınızı kutlar, özgür, aydınlık, sağlık ve mutluluklar dolu günler dilerim.

En İçten Sevgi ve Saygılarımla
Uğur Yüce

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
16 + 1 =