Özet Kitap Özet Kitap

Ulusların Düşüşü – Güç, Refah ve Yoksulluğun Kökenleri

Daron Acemoğlu – James A. Robinson

“Ülkeler, ilerleme yanlısı politik kurumları doğru düzgün oluşturabildiklerinde yükselirler; o kurumlar kemikleştiği veya uyum sağlayamadığı zaman ise başarısız olurlar. Güç sahipleri her zaman her yerde hükümetler üzerinde kontrol kazanma peşindedir. Kendi hırsları uğruna toplumsal kalkınmayı baltalamaktan geri durmazlar. Ya bu kişileri çoğulcu, katılımcı, kapsayıcı kurumlara sahip olan etkin bir demokrasiyle denetlersiniz ya da ulusunuzun çöküşünü seyredersiniz.”

“Ulusların Düşüşü” “Güç, Zenginlik ve Yoksulluğun Kökenleri”

Türkçesi 440 sayfa olan, referansları ile 496 sayfalık bu kitabı 25 – 30 sayfaya sığdırmak mümkün mü?

Daron Acemoğlu’nun 30 Mart 2014 tarihinde İstanbul’da olması ve pek çok gazetede kendisi ile yapılan röportajlara geniş yer verilmesi bir tesadüf olabilir mi?

Daron Acemoğlu Ermeni kökenli olmasa yine de Türk oligarşisinin bu denli ilgisini ve övgüsünü çeker ve Cumhurbaşkanlığı ödülünü alır mıydı?

Sn. Faruk Rasim Velioğlu’nun tercümesi ile kitabın Türkçesi 2013 Aralık’ta yayınlansa da orijinal kitap çıkalı 2 yıl oldu. Acaba 2 yılda çok şey değişti mi?

Sn. Acemoğlu ile yapılan 30 Mart tarihli röportajdan bazı alıntıları özet ekinde sunuyorum.

Özetin her bir satırı üzerinde durmak, dikkatle incelemek ama, son paragrafı bir başka özel dikkat ile okumak ve üzerinde çok ciddi şekilde düşünmek gerekir. Vakit bulur kitabın kendisini edinir ve okursanız tabii ki çok daha iyi olur.

En içten sevgi ve saygılarımla,
Uğur Yüce

Kitap hakkında daha fazla bilgi için: Doğan Kitap

 

 

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
24 − 4 =