Özet Kitap Özet Kitap

Post Amerikan Dünya

Fareed Zakaria

Fareed Zakaria’yı muhtemelen 2000 – 2010 yıllarında Newsweek’deki yazıları, 2010’dan sonra Time dergisindeki makaleleri ve / veya çok sık CNN INT’deki TV programları ile tanıyacaksınız. Son derece akıllı ve kültürlü bir Hintli Amerikalı.

Bu son kitabı önce 2008’de bilahare (epeyce ilave ile) 2011’de yayınlanmıştı. Bu yılda Kırmızı Yayınları Sn. Meral Öztoprak’ın çok başarılı çevirisi ile Türkçesini yayınladı.
Kitabı Sn. Halit Yıldırım özetlemiş bende kendisinden aldığım izin ile sizlerle paylaşıyorum. Kitaptaki savlar hala büyük ölçüde geçerliliğini koruyor.
Birkaç yerde Türkiye’ye de atıf var. Bir solukta okunacak bir 15 sayfa. Beni yakından tanıyanlar artık bilir ki ben yaz tatilinde ciddi kitap okumam. Biriken ve paylaşmaya değmeyecek veya zaten özetlenmesi mümkün olmayan roman, hikaye, şiir vs. vs.

2013 yazı pek çok tek sayılı yıllar gibi okumaya çok müsait yıllardan birisidir. Olimpiyatlar yok. Avrupa Kupası veya Dünya Kupası yok. Yani televizyon ile ilişkimiz Roland Garos, Wimbledon, Fransa Bisiklet Turu gibi birkaç sportif olay ile sınırlı.
(Ben TV’de spor dışında hiçbir şey izlemem)

Bunları neden mi yazdım, bir dahaki kitap özeti herhalde Ekim ayını bulur.

En içten sevgi ve saygılarımla,
Uğur Yüce

 

 

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
27 − 3 =