Özet Kitap Özet Kitap

Küreselleşme Nasıl İyileştirilebilir?

Joseph Stiglitz

Küreselleşme dünya ülkelerini ve halklarını birbirine bağımlı tek bir toplum haline getirmektedir.Bu yüzden düşünce ve davranışlarımız da küresel olmalıdır.
Küreselleşme birçok şeyi içerir: fikirlerin ve bilginin uluslar arasında akışını, kültürlerin paylaşımını, küresel sivil toplumu ve küresel çevre hareketini.Ancak burada ekonomik küreselleşme, yani, ürün ve hizmetler, sermaye, hatta işgücü hareketlerinin artmasıyla dünya ülkelerinin daha yakın entegrasyonu ele alınacaktır.

1990’larda küreselleşme coşkuyla karşılanmıştı. 1990’dan 1996’ya, gelişmekte olan ülkelere sermaye girişi altı yılda altı kat artmıştı. 1995’te yarım asırdır beklenen Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) kurulması, uluslar arası ticarete hukuk kuralları getirecekti. Hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkeler, herkes kazançlı çıkacaktı.

Aralık 1999’da Seattle’da, daha ileri liberalleşmeye yönelik yeni bir ticaret müzakeresi başlamak üzereyken küreselleşme karşıtı ilk büyük protestoların sahneye konması, açık pazarları savunanlar için tam bir sürpriz oldu. Küreselleşme, dünyanın çeşitli yerlerinden insanları küreselleşmeye karşı birleştirmeyi başarmıştı. Amerika’daki fabrika işçileri, Çin rekabeti yüzünden işlerinin tehdit altında olduğunu görüyordu. Gelişmekte olan ülkelerdeki çiftçiler, Amerika’nın yüksek sübvansiyonlu mısır ve diğer ürünleri yüzünden mahsulünü satamadığını görüyordu. Avrupa’daki işçiler büyük mücadelelerle elde ettikleri hakların küreselleşme adına ellerinden alındığını görüyordu. AIDS’li hastalar yeni ticaret anlaşmalarının ilaç fiyatlarını adamakıllı yükselttiğini görüyordu. Çevreciler doğal mirasımızı korumaya yönelik kanunların küreselleşme ile çiğnendiğini görüyordu. Kendi kültürel mirasını korumak ve geliştirmek isteyenler küreselleşmenin buna engel olduğunu görüyorlardı. Protestocular, küreselleşmenin herkesin yararına olacağı iddiasını kabul etmiyorlardı.

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

1 Yorum

  • Salih
    10 Kasım 2018 at 19:56  - Reply

    Gerçekten çok güzel bir web sitesi başarılarınızın devamını diliyorum. Emeğinize sağlık tanıdıklarımla paylaşıyorum kitapların yenilerini bekliyoruzz

Bir cevap yazın

Solve : *
7 + 11 =