Özet Kitap Özet Kitap

Etkili Zaman Yönetimi

John Adair

Değerli Dostlarım,

Hayatta en çok muhatap olduğum suallerin başında “Nasıl vakit buluyorsun?” suali gelir. Bu aynı zamanda bir iltifattır.

Ben de her seferinde “zamandan bol ne var” derim. Bu da dolaylı bir övünmedir. Çok mütevazi olma gerçek sanırlar misali.

Değerli Dost Halit Yıldırım, bu konuda Sn. Zeynep Oral’dan bir alıntı yapmış. Aynen tekrarlıyorum.

“Zamanlarını en kötü şekilde kullananlar, zamanın kısalığından en çok şikâyet edenlerdir” derken şu gerçeğin de altını çizmek gerekir; Ülkemiz toplumu olarak kitap okumayı sevmiyoruz. Bahanemiz ise her zaman aynı: Boş zamanım yokİşte bu konuda Zeynep Oral’ın farklı bir değerlendirmesine göz atalım: “Boş zamanım yok ki kitap okuyayım, diyenlere benim yanıtım hep şöyle oldu: Zaman denilen şey çanak çömlek değil ki boşu, dolusu olsun! Zaman yaşanılan bir süreçtir. O süreci nasıl değerlendireceğimiz bize bağlıdır; boşaltırız da doldururuz da… Akıp giden zamanın en dolu olanı, okuyarak ‘geçirilen’ değil; okuyarak çoğaltılan zamandır.”

Bu 15 sayfalık özet bize zamanımızı daha etkin kullanma konusunda pek çok ipucu veriyor ama siz de bu konuda belirli sıkıntıları olan bir kişi iseniz, bu 200 sayfalık kitabı alıp bütününü okuyun derim.

Bu vesileyle akıp giden 2018 yılının iyi hatıralar bırakmış olmasını umut ediyor ve 2019 yılında zamanınızı “etkili” şekilde kullanmanızı temenni ediyorum. Herkesin yeni yılını kutluyorum.

En İçten Sevgi ve Saygılarımla

Uğur Yüce

 

Not: Bu konu ile direkt ilgisi olduğu için 2 yıl önce yapmış olduğum bir TEDx konuşmasının videosunu aşağıya ekliyorum. O video konferanstaki her iki önerim de de ısrarlıyım.

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

1 Yorum

 • Ebru Bektaşoğlu
  26 Aralık 2019 at 11:33  - Reply

  Merhabalar,

  Hepimiz için en değerli olan kaynaklardan biri de zaman. Onu etkili kullandığımızda yaşamımızda verimliliğimizi de artırmış oluyoruz. İzninizle, ben de bu konu üzerine hazırladığım blog yazımı sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/zamani-etkili-kullanmanin-yollari

  Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle,
  keyifli okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

Solve : *
15 ⁄ 1 =