Özet Kitap Özet Kitap

Eşitsizliğin Bedeli

Joseph Stiglitz

Joseph E. Stiglitz* 3. defa ozetkitap.com sitesine girerek (Zbigniew K. Brzezinski’den sonra) bir rekora imza atıyor.

“Globalization and It’s Discontents” (Büyük Düş Kırıklığı), “Making Globalization Work” (Küreselleştirmeye İşlerlik Kazandırmak) isimli kitaplarından sonra, “The Price of Inequality” (Eşitsizliğin Bedeli) ile bir kez daha kendini ilgi ile okutuyor.

Stiglitz ile ilgili düşünce ve anılarımı daha evvelki iki özetin kapak yazılarında sunma fırsatım olmuştu. Burada bir kez daha tekrarlamayacağım.

Arap Baharı ve / veya gezi olaylarında bahsettiği eşitsizliğin ağırlığının ne kadar olduğunu bu toplumsal hareketlerin Batı dünyasına ne zaman ve hangi şiddette sıçrayacağını tahmin etmenin çok güç olduğunu düşünüyorum.

Asgari ücret açlık alt limiti, bir ailenin aylık geçimi için zorunlu asgari miktar, 100 doların satın alma gücü, Sosyal Ekonomik Destek Programları gibi pek çok faktör ülkeden ülkeye değişmektedir. Kaldı ki kapitalist sistemin varlığını koruyarak sürdürebilmesinin altında yatan en önemli unsur sürekli kendini günün koşullarına göre yenileyebilmesidir.

Ama hiç tartışılamayacak gerçek dünyanın bu gelir dağılımı eşitsizliğini daha uzun süre sürdüremeyeceğidir. Her türlü ülke içi ve ülkeler arası çatışma bizleri bekliyor.

Joseph Stiglitz tespitleri ve uyarıları mutlaka dikkate alınması gereken bir ekonomisttir. 20 küsur sayfayı bir nefeste okuyacağınıza eminim.

En içten sevgi ve saygılarımla,
Uğur Yüce

Kitap hakkında daha fazla bilgi için: İletişim Yayınları

 

 

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
3 + 15 =