Özet Kitap Özet Kitap

Ermenistan

Samuel A. Weems

Ermeniler Selçuklu (10-12. yy) ve daha sonra Osmanlı İmparatorluğu (13-20. yy) dönemlerinde Türk hakimiyetinde en yüksek yaşam standartlarına sahip olarak yaşıyorlardı. Hatta çok dinli, çok ırklı Osmanlı İmparatorluğu’nda Sultan kendilerine “en sadık teba” onurunu bahşetmişti.

1890’da ufacık bir Ermeni çetesi Müslümanların topraklarını ve mallarını ele geçirmek amacıyla terörist ihtilalci bir hareket başlattılar. Bu Ermeniler atalarının üçbin küsur yıl önce bu topraklara sahip olduğunu iddia ediyorlardı. Oysa terör kampanyasına başlamadan önce 500 yıl boyunca Hıristiyan Ermenileri ile Müslüman Türkler barış içinde yaşamışlardı.

Önceleri sorun yaratanların sayısı o kadar azdı ki Osmanlılar umursamadı. Ancak Rusya Osmanlı İmparatorluğu’nu işgal edince bu Ermeniler işgalcilerle işbirliği yaptılar, zira göz diktikleri ve bu amaçla kumpas kurdukları Osmanlı topraklarını Rus Çarı kendilerine verecek zannediyorlardı. O amaçla Osmanlı savaş hattının arkasında yıkıcı terörist saldırılarını arttırdılar. Bu saldırılar Osmanlı birliklerine zarar veriyor ve Ruslarla savaşını engelliyordu. Osmanlı hükümeti savaş bölgesinin arkasındaki bütün Ermenileri göndermek zorunda kaldı. Bu, ulusların binlerce yıldır kendilerini sadakatsiz olarak algıladığı kişilerden korumak için yaptığıyla aynıdır.

Bunun yakın tarihli bir örneği, Japonlar 7.12.1941’de ABD’ye saldırdıktan sonra Başkan Franklin Roosevelt’in 9006 sayılı emriyle Amerikalı Japonların Batı kıyılarından iç bölgedeki tecrit kamplarına zorla gönderilmesidir. Batı kıyısı yalnızca Japon saldırıları açısından değil, casusların düşman için bilgi toplama ihtimali açısından da hassas bölge olarak addediliyordu. Tabii ki Amerikalı Japonlar, ilerlemekte olan Japon ordularıyla birleşmek üzere Amerikan savaş hatları arkasında ordu kurmamışlardı. Böyle bir ihtimalin korkusu bile ABD hükümetinin onları tecrit etmesine yol açmıştı.

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

2 Yorum

 • yorumcu
  21 Mayıs 2018 at 02:04  - Reply

  ermenistan/terorist hristiyan ulkenin sirlari isimli kitap ozetinde “Franklin Roosevelt’in 7.12.1941’de 9006 sayili emri” seklindeki cumlenin wikipedia’ya gore “Executive Order 9066 was signed and issued during world war ll by United States President Franklin D. Roosevelt on February 19, 1942” seklinde geciyor…
  kitabin aslinda nasil bir cumle oldugunu bilmiyorum ama acaba bir yanlis ceviri mi sozkonusu?
  tesekkurler

  • OzetKitap
   29 Mayıs 2018 at 15:27  - Reply

   Merhaba değerli takipçimiz.

   Bizim tercüme ettiğimiz kitapta belirttiğiniz ibare kullandığımız şekilde geçiyor. Maalesef kitabın müellifi hakim kitap sirkülasyona girdiğinden kısa bir süre sonra şaibeli bir şekilde öldü.

   İlginize teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

Solve : *
12 + 15 =