Özet Kitap Özet Kitap

Denizde Hasat

Michael Fairbanks – Stace Lindsay

Az gelişmiş ülkelerin çoğu günümüzde ekonomik kriz içindedir. Ancak bunun sebebi yanlış işler yapmaktan çok, artık geçerliliği kalmamış miyadı dolmuş doğruları yapmaktır. Bu ülkeler vatandaşlarının büyük bir bölümü için neden zenginlik yaratamadı? Bizim vardığımız sonuca göre ana sebep, geleneksel rekabet yönteminin hatalı oluşudur. Az gelişmiş ülkelerin liderleri global ekonomide rekabet edebilmek için yeni yöntemler bulmak zorundadır. Ve bu yöntemlerle gelişme umudu çok yüksektir.

Az gelişmiş ülkelerde genelde olayları şu sırayla gerçekleşir: Firmalar bir işi başlatırlar. Piyasada dener, başarılı olurlar. Bu başarı doğal kaynaklara, devlet teşviklerine, ucuz işgücüne veya benzeri temel avantaja yahut da bunların çeşitli kombinasyonlarına dayalıdır. Kısa dönemde bu başarı ekonomiye muazzam bir canlılık getirir. Fakat zaman içinde durum değişir. Başlangıçtaki başarı formülü artık işe yaramaz olur. Zira rekabet koşulları artık değişmiştir. Az gelişmiş ülkelerde bu çevrim (cycle) sürekli yinelenir. Bu kitaptaki savımız, az gelişmiş ülkelerin doğal kaynak, ucuz işgücü ve bereketli topraklara dayanan avantajlarının zaman içinde onları zenginleştirmediği, tam tersine yoksullaştırdığıdır. Bu çevrim de bir türlü kırılamamaktadır.

Az gelişmiş ülkelerde en sık rastlanan 7 yanlış uygulama vardır. Aşağıda bu yanlışları ve nasıl düzeltilebileceğini sırasıyla ele alacağız.

Bu Özeti Paylaş

  • Categories:
  • Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
28 × 16 =