Özet Kitap Özet Kitap

Çin’in İkinci Vatanı: Afrika

Howard W. French

Uzun bir süredir gerek ülkemizin olağanüstü koşulları, gerekse dünyanın bundan farklı olmayan şartları nedeni ile bir deve kuşu sendromu yaşıyoruz. Yaptığımız;
Realitelerden bir nebzede olsa kaçmak ve güncelin sorunsalından soyutlanmak için Kurgu – Bilim’e sığınmak.

Bu arada;
Kimimiz Spotify’da listeler düzenliyor, kimimiz 12 bölümlük bir diziyi bir gecede izliyoruz. Bir sahil kasabasına, dağ başına, yurtdışına kaçarak bu ülkenin ve dünyanın acı gerçeklerinden uzaklaşacağını sananlar binlere ulaştı.
Dünya son hızla dönmeye devam ediyor (dünya saatte 1670 km hızla kendi ekseni etrafında ve yine saatte 108.000 km hızla güneşin etrafında döner)
Bu arada batılı ülkeler nezdinde “Ne çok gelişsin, ne de çok geri kalsın” gibi bir Ekonomi – Politik yargısı ile çoktan kategorize edilmiş olan Türkiye’miz iç politika engelleri ve terör ile boğuşturulur iken dünya yepyeni bir düzene doğru evrilmekte.

Daha önce sizlere; “When China Rules The World” – “Çin Dünyayı Yönettiğinde” ve “China Inc” adlı iki kitabı özetleyerek paylaşmış idim. Okumadı iseniz ozetkitap.com sitemizden önce onları okuyup bilahare Çin’in Afrika’sı isimli bu özeti okumanızı öneririm.

Biraz Evliya Çelebi formatında ama satır aralarını okuyabilenlere çok şeyler söylüyor.

En içten sevgi ve saygılarımla;
Uğur Yüce

 

Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
8 ⁄ 4 =