Özet Kitap Özet Kitap

Belleğin Peşinde

Eric R.Kandel

Değerli Dostlarım,

Amacım kimseleri tedirgin etmek değil, sadece bilgilendirmek. Son derece basit bir şekilde ve günlük lisanımız ile anlatmaya çalışacağım. Bilimsel takılanlar bağışlasın beni.

Artık her hücre yapısı taşıyan canlının (yaradılış aşamasında) her bir hücresinin (Gen ‘mi dese idim) bir işletim sistemi ile donanmış olduğunu biliyoruz.

Aynen bilgisayarınızın, telefonunuzun, tabletinizin sahip olduğu işletim sistemleri gibi.

Yine bir tek sperm ve yumurtanın içerdiği her bir hücrenin de aynı işletim sistemine sahip olduğunu biliyoruz.

Son yıllarda bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçekte, bu işletim sisteminin zaman içerisinde daha genişlemeyip bilakis kullanılmayan kısımlarını atarak küçüldüğü (bak ozetkitap.com’da 10’u aşkın insan beyni ile ilgili özet )

1960’lı yıllarda askerliğimi yaparken doğulu bir gençle tanışmış idim, inanılmaz bir hacker (dijital korsan) idi. Karşısındaki insanın gözüne bile bakmadan iraden tamamen benim elimde dediği anda kişinin işletim sistemine el koyuyor ve kendi işletim sistemi ile kişiyi yönetiyor idi.

Bunun Dünya’da pek çok örneği mevcut, ABD’ de Jim Jones*, bizde Adnan Hoca, Fransa’da Messmer**

Bu bayram tatili için size sunduğum özet (konunun tamamen hakimi olan) Nobel Ödüllü Eric R. Kandele ait. Bellekten ve Bilinçten bahsediyor ama asıl daha önemli ve de korkucu olan yanı Özgür İrade kavramımızı ciddi bir soru işaretine dönüştürmesi işletim sistemimize ne derece hakimiz, her manyetik alanı güçlü Hacker’in birer muhtemel tutsağımıyız. Yoksa bizi yöneten o işletim sistemi de bizler kendimizi mi aldatıyoruz.

Bilvesile 30 Ağustos Zafer ve Kurban Bayramlarını Kutluyor,
En İçten Sevgi ve Saygılarımı Sunuyorum.

Uğur Yüce

* Jim Jones: 1978 yılında Guyana’da 900 Amerikalıya aynı anda siyanürlü su içirerek öldüren “ Halkın Tapınağı” isimli tarikatın lideri.
** Messmer’in youtube’dan en az bir videosunu mutlaka seyredin. Bir ay önce Paris’te canlı bir yayın sırasında tiyatro salonunu dolduran 1.600 kişinin, 1.400 ‘ünü aynı anda ve tek bir talimat ile uyutup %100 hâkimiyeti altına aldı.

Bu Özeti Paylaş

  • Categories:
  • Bu Özeti Paylaş

Benzer Kitaplar

Bir cevap yazın

Solve : *
26 − 14 =