Mevlana Felsefesi

Hanri Benazus

Yıllar önce bir yemekte kızıma, "Nasıl yemeğini beğendin mi?" dediğimde; “Yıkılıyor” dedi. Sonra da yüzümdeki şaşkınlığı görünce izahat verip, yani çok çok iyi tıpkı “Salon alkıştan yıkılıyor gibi” dedi. Deyimi kafama not ettim.

Birkaç hafta sonra Ankara Hilton’a giriş yapıyorum. Bir gece kalacağım. Resepsiyondaki beni iyi tanıyan genç “Uğur Bey, sizi tamamen yenilediğimiz bir odamıza alıyorum. Fikrinizi bilahare almak isteriz” dedi. Yarım saat sonra odadan çıkıp lobiye indiğimde sual dolu bakışları ile karşılaşınca “Dökülüyor” dedim. Yüzü karardı. Hiç mutlu olmadı. Allah Allah hâlbuki mutlu olması gerekmez mi idi? Yeni deyim ile methetmiş idim.

Yeni yeni deyimler çıkıyor. Bazıları yersiz ve de anlamsız ama bazıları da çok yerinde. Bir süre “Ağzı olan konuşuyor”a takılmış idim, hoşuma gidiyordu. Şimdilerde ise “Bilgisi olmadan fikri olanlar” deyimini seviyorum.

16 Nisan referandum sonuçları ister evet, ister hayır çıksın bu ülkeyi seven ve de ne olursa olsun yaşamını bu topraklarda sürdürecek her aydın kişinin akıl sağlığını koruyabilmek için yan desteklere ihtiyacı olacaktır. Yan destekler içinde en uygunu, en zararsızı felsefedir. Zihninizi, ufkunuzu açar. Dayanma gücünüzü arttırır. Yeteri kadar aydın iseniz bağımlılıkta yapmaz.

Yenilenen sayfamız ve sitemiz ile birlikte felsefesini bu topraklarda geliştirmiş Hz. Mevlana için sevgili Henri Benazus’un yazmış olduğu kitabın özetini paylaşıyorum. Kitabın tümünü de vaktiniz olursa okumanızı öneriyorum.

En içten sevgi ve saygılarımla,
Uğur Yüce
 
Okumayanlara
Önemli Not: Bu özetleri paylaştığım kişi olarak Siz. Okumasanız da acaba www.ozetkitap.com sitemizin adresini yakınlarınız ile paylaşabilir misiniz? Belli mi olur! Belki bir yakınınız ilgi duyar ve okur.Kitap hakkında daha fazla bilgi için: Bizim Kitaplar

Tüm iyi niyetimize rağmen; lisan sorunu, zaman sorunu, orijinal kitabı temin güçlüğü, çok fazla sayfa adedi, televizyondan vakit kalmaması, tembellik. Sebep ne olursa olsun, yeterince okumuyoruz.Bu milli ve önemli sorunun bir nebze hafifletilmesi amacı ile yıllar önce bir karar verdik, okuduğumuz kitaplar içerisinde ülkemizin bugünü ve/veya geleceği için yararlı gördüklerimizi özet ile tercüme ederek paylaşmak.
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtılan kitap özetleri bu sitede tüm öğrencilerin ve öğrenmek isteyenlerin faydalanmasına sunulmaktadır. Herhangi bir maddi menfaat beklenmeksizin gerçekleştirilen bu hizmetin tek nedeni, ülkemizde okuma alışkanlığının eğitim ve öğretim yıllarında kazanılmasını sağlamaktır.