Beynimiz ve Sinirlerimiz

Prof. Dr. Ayhan Songar

Değerli Dostlarım,

Normali İlköğrenim, Ortaöğrenim, Üniversite, Yüksek Lisans, Doktora diye gider.
İnsan konusunda; biz ise tam tersini yapıyoruz, adım adım basamakları aşağı doğru iniyoruz.

İnsan beyni ile ilgili bir daha özet göndermeyeceğim deyince kıyamet koptu. Bende çok mutlu oldum. Demek ki benim gibi düşünen pek çok insan varmış. En son sevgili İlhan Tekeli Hoca’mın bu konudaki raporunu paylaştığımda (Bak ozetkitap.com, konferans ve raporlar) kapak yazısının sonunda daha önce bu alanda özetini paylaştığım 9 kitabında isimlerini en altta yazmış idim.

Hayatta yaptığımız en büyük yanlışlardan birisi de öğrendiğimiz, bildiğimizi sandığımız pek çok bilgi, terim, kavram vs.'nin zaten herkes tarafından da bilindiğini varsaymaktır.

Entropi, Homeostasis, Nöron, Dendrit, Akson, Sinaps, Reseptör, Ganglion vs. gibi kelimelerin yer aldığı özetler paylaşıyoruz. Herkesin bu kavramlara vakıf olduğunu var sayarak. İlhan Hocamın raporu bu konuda aydınlatıcı bir geri dönüş idi.

Şimdi bir basamak daha aşağıya inip rahmetli Prof. Dr. Ayhan Songar’ın 90 sayfalık “ Beynimiz ve Sinirlerimiz” isimli kitabını 22 sayfada sizler ile paylaşıyorum.

Pek çok terim ve kavram biraz daha yerine oturuyor.

En içten sevgi ve saygılarımla,
Uğur Yüce

Tüm iyi niyetimize rağmen; lisan sorunu, zaman sorunu, orijinal kitabı temin güçlüğü, çok fazla sayfa adedi, televizyondan vakit kalmaması, tembellik. Sebep ne olursa olsun, yeterince okumuyoruz.Bu milli ve önemli sorunun bir nebze hafifletilmesi amacı ile yıllar önce bir karar verdik, okuduğumuz kitaplar içerisinde ülkemizin bugünü ve/veya geleceği için yararlı gördüklerimizi özet ile tercüme ederek paylaşmak.
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtılan kitap özetleri bu sitede tüm öğrencilerin ve öğrenmek isteyenlerin faydalanmasına sunulmaktadır. Herhangi bir maddi menfaat beklenmeksizin gerçekleştirilen bu hizmetin tek nedeni, ülkemizde okuma alışkanlığının eğitim ve öğretim yıllarında kazanılmasını sağlamaktır.